A cukorbetegség (diabetes mellitus) a leggyakoribb anyagcsere-betegség, ezért nem árt tisztában lenni tüneteivel, kockázati tényezőivel, hogy megfelelő életmóddal és odafigyeléssel minimálisra csökkentsük kialakulásának veszélyét.
Akik cukorbetegségben szenvednek, azok szervezete nem tudja kielégítően feldolgozni a glükózt, vagyis a cukrot. Ennek oka a hasnyálmirigy szigetei által termelt inzulin nevű hormon hiánya, a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége (inzulinrezisztencia) vagy mindkettő. Mivel több típusa létezik a cukorbetegségnek (1-es, 2-es típusú és másodlagos cukorbetegség), ezért a tünetek, a háttérben meghúzódó okok és a gyógymódok is eltérőek.
Tünetek
Vércukorszint-mérést javasolnak az orvosok az alábbi tünetek észlelése esetén, mert valamelyik típusát jelezheti a cukorbetegségnek:
- az állandó szomjúságérzet és/vagy éhségérzet (főleg, ha ehhez súlyvesztés társul),
- a megnövekedett vizeletmennyiség,
- a fáradékonyság
- a potencia- vagy menstruációs zavarok
Szervezetünk segélykiáltása lehet még ugyancsak:
- a viszkető bőr, bőrfertőzések
- a látásromlás,
- az éjszakai lábikragörcs,
- a kéz- és lábzsibbadás,
- az izzadás, a hajlatokban megjelenő bőrkimaródás
- az acetonszagú lehelet
- az ínybetegségek
- a lassú sebgyógyulás
Az érvényben lévő meghatározás szerint cukorbetegség akkor áll fenn, ha az éhgyomri vércukorérték ismételten 7,0 mmol/l vagy magasabb, és/vagy a cukorterhelés során a 120 perccel későbbi érték 11,1 mmol/l vagy magasabb.
Rizikófaktorok
Ezt az értéket főleg azoknak érdemes ellenőriztetni rendszeresen, akik esetében valamely rizikófaktor kipipálható. Íme, melyek ezek:
- Elhízás, különösen a has tájékán lerakódó zsír, ezzel összefüggésben pedig a mozgásszegény életmód és emelkedett vérzsír szint.
- Genetikai hajlam (családban előforduló cukorbetegség)
- A terhesség során 30 feletti, túlsúlyos kismamák.
- Egyes hosszú ideig szedett gyógyszerek (szteroidok, fogamzásgátlók, vizelethajtók).
- Egyes betegségek (hasnyálmirigy- vagy a hormonháztartással kapcsolatos problémák, genetikai rendellenességek).
- Stresszes életmód hatására is fokozódhat a kockázat, felgyorsulhat a folyamat olyan ember esetében, akiben megvan a hajlam diabéteszre.
Tévhitek
Számos tévhit épült be a köztudatba a cukorbetegséggel kapcsolatban, járjunk ezek végére!
- A cukorbetegség nem a túlzott cukorfogyasztás közvetlen következménye.
- Ebből adódóan a cukorbetegek is fogyaszthatnak natív cukormentes édességeket, nem kell teljesen kiiktatniuk az életükből.
- A magas vércukorszint senkinél, semmilyen esetben nem tekinthető normálisnak.
- Ha a felmenők között senki nem volt cukorbeteg, akkor is kialakulhat nálunk ez a betegség a többi kockázati tényező megléte esetén.
- Inzulinnal nem gyógyítható, hanem kordában tartható a betegség, elkerülve a szövődményeket.
- A diabéteszes páciensnek rendszeres méréssel ellenőriznie kell a vércukorszintet, ügyelnie kell a diétára és a testmozgásra, mindezt orvosi felügyelet mellett.
Kezelés
Bármely típusú cukorbetegségről beszélünk, terápiájának alappillére a megfelelő diéta és az életmódváltásmozgásszegényről aktívra, valamint az 1-es típusnál az inzulinkezelés. Komolyan kell venni a diabéteszt, de nem kell tőle megijedni, megfelelő orvosi ellenőrzés mellett kordában tartható és teljes élet élhető vele. Megelőzésképp a lehetséges kockázati tényezők kiiktatásával tehetünk egészségünkért.
Kezelése jógával
A már kialakult 2-es tipusú cukorbetegségben a fentieken kívül kimutatottan nagyon hasznos segítség a jóga. Összetett mechanizmusával képes csökkenteni a vércukorszintet, a stresszt, és olyan pozitív mentális változásokat okoz, amelyek segítenek leküzdeni a rossz szokásokat és az egészséges életmód felé terelnek.